Správa CHKO Broumovsko >> SPRÁVA INFORMUJE >> Tiskové zprávy >> Pozorování hnízdění sokola stěhovavého v Teplických skalách

Pozorování hnízdění sokola stěhovavého v Teplických skalách

9.6.2021

V letošním roce se sokoli v CHKO Broumovsko vyskytovali na deseti lokalitách a k zahnízdění došlo na sedmi z nich. Agentura ochrany přírody a krajiny připravila v následujících třech víkendech pro návštěvníky národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály pozorování hnízdících ptáků pomocí stativového dalekohledu. 

„Na víkend 12. - 13. června, na pátek až neděli 18. - 20. června a podle situace i na poslední červnový víkend jsme nachystali prezentace hnízdění sokolů na prohlídkovém okruhu v Teplických skalách na výhledu na Chrámové stěny od skály Herynek. Pokud nebude příliš deštivé počasí, budou naši strážci se silnou optikou na místě připravení od 10:30 do 17:00 hod,“ uvedl Petr Kafka z AOPK ČR, Správy CHKO Broumovsko. Na místo lze dojít po modré turistické značce z Anenského údolí od rozcestníku Krápníky.

„Nahlédneme do pestrého a fascinujícího světa nejrychlejšího živočicha na světě. Pomocí stativového dalekohledu budeme společně pozorovat dospělé sokoly donášející potravu a strážící svá mláďata. Pokud bude hnízdění zdárně pokračovat, uvidíme i malé sokoly vycházející ze skalní dutiny na okraj římsy, trénující křídla a žadonící o potravu. A snad se dočkáme i jejich prvních letů,“ upřesnil Petr Kafka.

Pokud přijedete autem, parkujte nejlépe na parkovišti u vstupu do Teplických skal ve Střmenském podhradí u hotelu Orlík, ještě lepší je využít vlak, kterým přijedete až před vstup do skal, když zvolíte zastávku Teplice nad Metují – Skály.

Sokol Teplické skály 2020 foto Petr KunaSokol Teplické skály 2021 foto Petr Kuna_2

Správa CHKO Broumovsko

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt