Naučné stezky

Broumovsko dává návštěvníkovi řadu příležitostí otevřít své srdce harmonii přírody – od utěšených tónů zvlněné krajiny po monumentální polyfonii skalních měst. Rozumové poznání při tom není nijak ošizeno. Odpovědi na otázky návštěvníků je možné nalézt přímo v krajině na zastaveních několika naučných stezek. 

Stezka Josefa Vavrouška v Teplických skalách předkládá na 14 zastaveních s barevnými tabulemi informace o květeně, zvířeně, neživé přírodě a lidech, kteří objevovali nejdivočejší skalní město střední Evropy – Adršpašsko-teplické skály. Obě skalní města na sebe navazují a jsou propojena turistickými cestami (prohlídky okruhů jsou zpoplatněny). Protože se jedná o národní přírodní rezervaci (NPR), není zde možné provozovat cykloturistiku ani jezdectví, ale pouze pěší turistiku po značených cestách.

Naučná stezka Bischofstein prezentuje na 4 panelech jedinečnou lokalitu na okraji NPR Adršpašsko-teplické skály. Bohaté obrazové tabule se zabývají mimo jiné životem v rašelinném jezírku nebo historií skalního hradu.

16 zastavení křinické stezky Proč chodit daleko? přináší nevšední pohled na  život vesnice pod Broumovskými stěnami a na přírodu kolem ní v překvapivě bohatých souvislostech.

Utváření terénu, pestrost krajiny a její jedinečný ráz jsou mimořádně vhodné pro poznávání ze sedla kola. Poměrně hustá síť značených cyklostezek, které často vedou po místních silničkách a polních i lesních cestách, umožňuje se vyhnout  silničnímu provozu.

Cyklotrasy procházející Broumovským výběžkem jsou doplněny panely s informacemi o místech, která cyklisté při své cestě navštíví. První dvě uvedené trasy jsou mezinárodní. Na území Polské republiky procházejí Národním parkem Stolové hory. Nejdelší je 126 km dlouhá cyklotrasa č. 4020 Stolové hory s osmnácti zastaveními, dvakrát protínající broumovský výběžek Kratší  54 km dlouhý Okruh Stěny č. 4000 má velké převýšení a místy horský charakter; je provázen  čtrnácti tabulemi. Vyhlídková cesta č. 4001 (dva panely) spojuje Slavný s Křinicemi přes hřeben Broumovských stěn. Stěny skýtají  ze svého hřebenu vyhlídky do Broumovské kotliny a na Javoří hory, ale i na Policko a dále „do kraje“.

Živou pamětí krajiny jsou památné stromy – u každého stromu, který požívá ochrany , je umístěn panel s informacemi o jeho druhu, rozměrech, stáří a ošetřování, někdy i pověst spojená se stromem.

V loňském roce proběhla ve spolupráci se Správou CHKO Broumovsko rekonstrukce silně navštěvované naučné stezky v Národní přírodní památce Babiččino údolí, kterou provozuje Muzeum Česká Skalice. Stezka představuje zajímavé místo, ve kterém se střetává historie s hodnotnou krajinou neobvyklým způsobem. Jejích 24 tabulí je ručně malováno na dřevěném podkladu.

Svéráznou a pestrou krajinu pod stolovou horou Bor můžete poznat na machovské Naučné stezce řídícího učitele Jaroslava Petra. Ta je inspirována dílem autora Prvouky pro školu národní z roku 1915.

Velmi názornou formou prezentuje bohatou geologickou minulost Broumovska a její obraz v dnešní krajině Geopark Vižňov.

Kalendář akcí

Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Naučné stezky Všechny stezky

Správa CHKO Broumovsko

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt