Správa CHKO Broumovsko >> SPRÁVA INFORMUJE >> Aktuality >> Nárůst problémů s nelegálním motokrosem v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko

Nárůst problémů s nelegálním motokrosem v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko

Nárůst problémů s nelegálním motokrosem v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko

10.5.2016

Chráněná území jsou návštěvníky vyhledávaná jako místa aktivního odpočinku v malebné krajině s ostrůvky divočiny. Lidé sem jezdí za klidem a za přírodou, kterou zde mohou ochutnávat všemi smysly.  Do chráněných krajinných oblastí a národních parků se proto někteří z nás i záměrně stěhují a trvale zde žijí. Zdálo by se, že každý ví, že jízda na terénních motorkách je zde proto zcela nežádoucí. Zakazuje ji dokonce zákon, nejen v CHKO Broumovsko, ale prakticky v každém chráněném území a také ve všech lesích na území našeho státu. Bohužel najdou se i tací, kteří to neví nebo nechtějí respektovat.

V posledních dvou letech přibývá stížností ze strany veřejnosti na nárůst nelegálního ježdění terénních motorek v CHKO Broumovsko. „Bezohledným jednáním některých motorkářů je kriticky postižené okolí Stárkova, Vysoké Srbské, Bezděkova nad Metují, Velkých Petrovic a Velkého Dřevíče, ale také severní část chráněného území podél státní hranice s Polskem, Adršpašsko a Zdoňovsko. Vrcholem arogance a agresivity jezdců jsou nedávno zaznamenané průjezdy po okrajích národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály nebo jízda po turistických stezkách v oblasti Broumovských stěn. Přitom nejde jen o rušení zvířat, ptáků v hnízdění, ničení cest, vyjíždění hlubokých rýh na cizích pozemcích, poškozování stromů odřením kořenových náběhů nebo rozjíždění drobných vodních toků. To zásadní je ostrý konflikt ve využívání území, kdy většina trpí darebáctvím několika neukázněných jezdců,“ uvedl Petr Kuna. Malé není ani nebezpečí, že vás bezohlední motorkáři zraní, protože ve svém sportovním zápalu vystavují běžné turisty na cestách a pěšinách stejnému riziku, jako svým lehkomyslným „dováděním“ vystavují sebe.

Nebylo by dobré strkat všechny vyznavače motokrosu do jednoho pytle. Je určitě mnoho těch slušných, co pro svůj koníček a sport vyhledávají pouze schválené tratě a povolené tréninkové plochy. Bohužel ale přibývá těch druhých. Povolených míst, kde lze tento sport provozovat legálně, totiž není mnoho. Motokros v naší hustě obydlené krajině naráží na množství jiných oprávněných zájmů. V první řadě na vlastnická práva majitelů pozemků, dále např. na odůvodněné požadavky uživatelů honiteb na klid pro zvěř. Hlučnost terénních motorek vadí i obyvatelům obcí a majitelům rekreačních objektů a samozřejmě turistům. I tam, kde by se snad nějaká tréninková plocha dala úředně povolit, není jednoduché najít obecnou shodu a projít přes proceduru schválení územního plánu až k územnímu rozhodnutí pro nové sportoviště.  „Zkušenosti naznačují, že různé tréninkové plochy nebo povolené závody působí jako magnet i pro nelegální jezdce. Bohužel také významná část oficiálních jezdců přijede na svých strojích bez registrační značky z domu rovnou přes lesy. To se nakonec projevilo i při závodech pořádaných v Petříkovicích u Trutnova letos 23. dubna, kdy CHKO Broumovsko následně doslova zaplavilo množství nelegálních jezdců. Souvislost je zcela nabíledni,“ vysvětlil Petr Kuna.

Státní ochrana přírody se při vymáhání neobejde bez spolupráce s veřejností. „Zkuste proto i vy přimět své kamarády a známé k tomu, aby zanechali nelegálního ježdění na terénních motorkách. Aspoň jim řekněte, že tohle je věc, která Vás na nich mrzí a vadí Vám. Víte o někom konkrétním, kdo si prostě říci nedá? Bez vašeho přispění ho těžko přesvědčíme, že to, co dělá, je špatně.  S anonymním jezdcem v helmě na motorce bez registrační značky si na úřadu těžko promluvíme. Vašimi podněty se rádi budeme zabývat. Naopak děkujeme všem, kteří bez problémů zákonné zákazy na území CHKO Broumovsko respektují,“ dodal Petr Kuna.

Správa CHKO Broumovsko

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt